השואה בראי הקולנוע
סרטים הוליוודיים לרוב בהשראה של סרט תיעודי

הקולנוע האמריקאי הנודע גם בשם אחת השכונות הוליווד (Hollywood) בה הם מופקים, הוא מענפי הסרטים המפותחים והמצליחים ביותר בעולם, ותעשיית הסרטים בארצות-הברית מפיקה כיום כ-300 סרטים בשנה. אף על פי שלא כל הסרטים האמריקאים מופקים בהוליווד, הפך המחוז המפורסם בלוס אנג'לס לשם נרדף לתעשיית הסרטים המקומית. לקולנוע האמריקאי נודעת השפעה רבה על הקולנוע העולמי מתחילת שנות ה-20 של המאה ה-20 ועד היום.

סרט תיעודי (הנקרא גם סרט תעודה או סרט דוקומנטרי) הוא סרט שמטרתו לתעד את המציאות, בניגוד לסרט קולנוע שמטרתו להציג תסריט בדוי (אם כי, לעיתים, מבוסס על סיפור אמיתי).
 

 

"אשתו של שומר גן החיות"
סרטה של ניקי קארו. מבוסס על ספר מאת דיאנה אקרמן. סיפורם של יאן ז'בינסקי, מנהל גן החיות בורשה, ואשתו אנטונינה, שעם כיבושה של פולין על ידי הגרמנים במלחמת העולם השניה סייעו ליהודים רבים להימלט ולהסתתר מפני הנאצים. הסרט אינו מציג את זוועות השואה ומפנה את הזרקור להצלת יהודים על ידי נוצרים. טענות הוצגו לגבי מידת אמינות התיעוד ההיסטורי. 

שנת הוצאה: 2017
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

1

"ממזרים חסרי כבוד"
סרטו השישי של הבמאי קוונטין טרנטינו, בדומה לסרטיו הקודמים, הסרט מתאפיין באלימות פואטית וגרפית ובהומור שחור. הסרט צולם בכמה אתרים, בהם גרמניה וצרפת. הסרט מתרחש בצרפת הכבושה על ידי הנאצים, במהלך מלחמת העולם השנייה, ועוסק בשני קווי עלילה הקשורים בניסיון כפול ומקרי של גורמים יהודים להפלת שלטון הנאצי: קו עלילה אחד עוסק ביהודייה-צרפתייה צעירה שברחה מהנאצים, והשני עוסק בקבוצת חיילים יהודים מצבא ארצות הברית, המכונה ה"ממזרים", אשר פועלים לנקמה אלימה בחיילים נאצים. אף שמדובר בסרט מלחמה, טרנטינו מגדיר אותו כמערבון ספגטי עם איקונוגרפיה של מלחמת העולם השנייה.

שנת הוצאה: 2009
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

2

"הפסנתרן"
סרט מאת הבמאי המוערך רומן פולנסקי, דרמה מסעירה ורחבת יריעה אשר סיפרה את קורות ההישרדות והגבורה של נגן מוכשר שנמלט מהמפלצת הנאצית, במקביל לסיפור הקולקטיבי של מיליוני יהודים שנלחמו בשיניים ובציפורניים על חייהם וצלם האנוש שלהם. מעניין לגלות שהסרט מבוסס על ספר זיכרונות אמיתי לחלוטין של ולדיסלב שפילמן, פסנתרן פולני ממוצא יהודי, אשר נכתב כבר ב-1945, בתום המלחמה, אבל לא זכה להכרה ורק ב-1987 ראה אור וכבש קוראים במדינות רבות, עד שעובד גם לסרט בעל הצלחה מרשימה מאוד.

שנת הוצאה: 2002
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

3

"האשה בזהב"
מבוסס על סיפורה האמיתי של מריה אלטמן, ניצולת שואה מבוגרת החיה בלוס אנג'לס, אשר ביחד עם עורך-דין צעיר נלחמה בממשלת אוסטריה במשך כעשור, על מנת לקבל בחזרה ציור של דודתה שצייר גוסטב קלימט- פורטרט של אדל בלוך-באואר, והוחרם ע"י הנאצים לפני מלחמת העולם השנייה

שנת הוצאה: 2002
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

4

"התנגדות"
עלילת הסרט מתרחשת בבלארוס הכבושה על ידי הנאצים במהלך מלחמת העולם השנייה. הסרט הוא עיבוד לספרה של פרופסור נחמה טק "התנגדות: פרטיזני ביילסקי" (Defiance: The Bielski Partisans) שיצא בשנת 1993 בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד. ספר זה מבוסס על סיפורם האמיתי של ארבעת האחים היהודים לבית ביילסקי, שהצילו 1,200 יהודים והקימו ביערות מחתרת פרטיזנית בשם פרטיזני ביילסקי שלחמה בנאצים ובעוזריהם.

שנת הוצאה: 2009
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

5

"התקוממות"
הסרט מגולל את הדילמות המוסריות עמן נאלץ להתמודד אדם צ'רניאקוב, ראש היודנראט בוורשה, שעליו הוטל ביצוע הוראות השלטונות הגרמנים שכללו שליחת היהודים ל"מחנות עבודה במזרח". חברי תנועות הנוער בעלות הגוון הסוציאליסטי מחליטים למרוד בגרמנים ולא לתת יד לרצח אחיהם. הם מתחילים לארגן את אנשיהם במטרה להגן על כבוד העם היהודי, אולם אדם צ'רניאקוב כמנהיג היודנראט מתנגד לפעילות זו. הסרט ממחיש את הדילמות המוסריות של חברי המחתרת בזמן ההכנות למרד: "איך להישאר מוסריים, בחברה לא מוסרית?".

שנת הוצאה: 2001
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

6

"נקודת איסוף"
פרשת גירושם של היהודים מפריז בתקופת מלחמת העולם השנייה ושילוחם למחנות ההשמדה ("מצוד ולודרום ד'היב"). הסרט מבוסס על אירועים אמיתיים ומתמקד בסיפורו של ילד אחד, משפחתו וחבריו ובסיפורה של אחות נוצרייה שסייעה ליהודים.

שנת הוצאה: 2010
קישור לביקורת ברשת

7

"רשימת שינדלר"

מבוסס על ספר בשם זהה שכתב תומאס קנילי, אשר מספר את סיפורו האמיתי של התעשיין הגרמני אוסקר שינדלר, שעסק בתקופת השואה בהצלת חייהם של יהודים רבים ממכונת ההשמדה הנאצית.

שינדלר, שהיה בעליהם של מפעלי תעשייה, שיחד קציני צבא גרמנים על-מנת שיתאפשר לו להעסיק יהודים, על אף סיכון חייו שלו. הוא העסיק במפעלו כ-1,200 יהודים. בשנת 1967 הוכר שינדלר על ידי מדינת ישראל כחסיד אומות העולם


שנת הוצאה: 1993
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

8

"בחירתה של סופי"

כשמדברים על ניצולי שואה, מדברים לרוב על השורדים היהודים מהמלחמה. סופי, לעומת זאת, אינה יהודייה. משפחתה התנגדה לנאצים ושילמה מחיר על כך. בדרך-לא-דרך היא יצאה בשלום מהתופת, משאירה מאחור את אביה ובעלה שנספו. ב-1947, לאחר סיום המלחמה, סופי חיה עם בן זוג – נתן לנדאו, גבר משכיל ממוצא יהודי. ליד הדירה שבה הם מתגוררים בברוקלין עובר לגור סטינגו - צעיר אמריקאי, איש ספר באופיו, שנחשף מקרוב לחיי בני הזוג. נרקם ביניהם משולש רומנטי מסוכן ויוצא דופן, שיגרום לכל אחד מהצדדים להסיר מעל לבם משקעים מהעבר. מריל סטריפ, האחת והיחידה, הותירה רושם חזק על כל מי שצפה בסרט, במיוחד בסצנה הקשה לצפייה בה היא נדרשת על ידי קצין נאצי לבחור בין בנה לבתה – מי לחיים ומי למוות. אולם, למרבה המזל, מדובר בסיפור בדיוני בלבד, המבוסס על ספרו של ויליאם סטיירון.


שנת הוצאה: 1982
קישור לביקורת ברשת

9

"ניצחון הרוח"

סיפור חייו של המתאגרף שלמה ארוך. זהו הסרט הראשון שנעשה בהוליווד בנושא השואה שצולם באושוויץ.

שלמה ארוך (בסרט - סאלמון ארוך) הוא מתאגרף יהודי החי בעיר סלוניקי שביוון עם הוריו, אחיו ואחיותיו. כשפולשים הגרמנים ליוון בשנת 1941 עוברים משפחתו לגור בגטו. סאלמון עובד בעבודות כפייה תחת הכיבוש הנאצי, אך ממשיך לשמור על אורח חייו היהודי. בשנת 1943 מצווים הגרמנים על כל תושבי הגטו להגיע לתחנת הרכבת. לאחר מסע של שמונה ימים בקרון משא מגיעה משפחת ארוך לאושוויץ, בלילה (בניגוד לסיפורו של שלמה ארוך המקורי, הרכבת בסרט נכנסה אל תוך בירקנאו). בהגיעם למחנה מתבצעת סלקציה, סאלמון אביו ואחיו נשארים בחיים ואילו אימו של סאלמון נשלחת עם בתה לתאי הגזים.


שנת הוצאה: 1989
קישור לביקורת ברשת

10

"הזייפנים"

מבוסס על סיפור אמיתי. בתקופת השלטון הנאצי בגרמניה, מלך הזייפנים של ברלין סולומון סורוביץ' נשלח למחנה ריכוז וכדי לשרוד נאלץ להשתתף במזימת הזיוף הגדולה ביותר בהיסטוריה - הפצת שטרות מזויפים בקרב בעלות הברית כדי למוטט את הכלכלה שלהן. סולומון נאלץ לבחור בין השרדות לבין סיוע לנאצים שעלולים בזכותו לנצח במלחמה ולהשתלט על העולם.


שנת הוצאה: 2007
קישור לביקורת ברשת

11