ניאו קולוניאליזם

הגדרה: שליטה עקיפה של מעצמה או חברה מסחרית זרה על מדינה עצמאית. זהו קולוניאליזם חדש שהוגדר לאחר 1965.

 

 

הניאו-קולוניאליזם הינה השפעה של מדינות העולם המפותח
על מדינות העולם המתפתח באמצעים כלכליים ולא באמצעות כיבוש ישיר.

במקום שליטה ישירה של מדינות מפותחות במדינות מתפתחות כמו בעידן הקולוניאלי, בעידן הניאו-קולוניאלי חברות מסחריות (רב -לאומיות או בינלאומיות) הממוקמות במדינות המפותחות וגופים כלכליים שבשליטת הממשלות, משפיעים על המדינות שהיו קולוניות בעבר באמצעות עוצמתן הכלכלית. המדינות המפותחות מסייעות אמנם למתפתחות אך המתפתחות תלויות בהם מבחינה פוליטית וכלכלית. המדינות המפותחות קובעות את יחסי המסחר, ותמיד לטובתן שלהן. כלומר, השליטה על העולם המתפתח נמשכם גם בימינו, למרות מתן העצמאות וזהו הניאו-קולוניאליזם.

זהו למעשה סוג של קולוניאליזם היוצר תלות פיננסית, מסחרית, של חברות כלכליות גדולות באמצעות התקשרות חוזית,  ללא תחרות עם מדינות אחרות,  עם מעורבות כפויה של מומחים, יועצים, אספקת תוצרת תעשייתית של מוצרים מוגמרים.  בדרך כלל קיימת השפעה פוליטית על אופי המשטר ונוצרות קבוצות עילית מושחתות. לאחר קבלת העצמאות מנסות המדינות לבנות כלכלה עצמאית אך המחסור בהון הביא אותן לתור אחר משקיעים מבחוץ, כך חדרו חברות רב לאומיות שעסקו בארגון, מימון ולמעשה בניהול כלכלתן של המדינות והשפיעו על תהליכים פוליטיים במטרה להפיק רווחים.

החברות כגון : פיליפס, ריבוק, נייקי, אפל, מייקרוסופט, ואחרות, מנצלות את כוח האדם הזול תוך הפחתת עלויות היצור, הן מנצלות את המשאבים ומוכרות תוצרת תעשייתית כיבוא ממדינות מהעולם המפותח,  השכר לעובדים נמוך, הפיתוח מוגבל לצורכי החברות בלבד, הפערים הכלכליים –חברתיים גדלים.

למרות ההשתחררות מהשלטון הקולוניאלי, נוצרה תלות חדשה, קשיחה יותר באמצעות חוזים, ההשענות הכלכלית על החברות רב-לאומיות  משמעותי ומהווה גורם להשגת הון וכוח פוליטי.

ניצול זה נעשה במספר דרכים:

1. רכישת חומרי גלם (מחצבים) ממדינות עולם שלישי בסכומים מזעריים וניצולם לתעשייה רווחית במדינות המפותחות. לדוגמא מדינות העולם השלישי המוכרות נפט מפספסות הזדמנות ליצור תעשייה ( ומקומות עבודה) המבוססת על הנפט.

2. הקמת חברות חקלאיות מערביות בעולם השלישי- חברות אילו מנצלות את האקלים הנוח, הקרקעות וכוח העבודה הזול על מנת לגדל תוצרת חקלאית ולשווקה למדינות המפותחות כאשר כל ההכנסות נשארות בידי הבעלים המערביים. לדוגמא חברת "מקדונלדס" כורתת שטחים ביערות הגשם בדרום אמריקה על מנת לגדל בקר. (בירוא יערות)

3. הקמת מפעלים רב לאומיים במדינות העולם השלישי שמנצלים כוח עבודה זול כולל ילדים ונשים בעבור שכר נמוך במיוחד (600$ לשנה) , התוצרת נמכרת במחירים גבוהים במערב, לדוגמא חברת נעליים "נייקי" וחברות טקסטיל רבות המנצלות ילדים קטנים לעבודה .