השואה בראי הקולנוע
סרטים בדיוניים

סרט בדיוני או סרט פנטזיה הינו לרוב סרט עלילתו דמיונית ומומצאת. הסרט יכול לנסות לשלב בו אלמנטים של חלקי אמיתות או רקע כללי אמיתי אך עיקר הסרט הינו פרי המצאתו של כותבי ויוצרי הסרט. 

בסרטים שכאלו הקשורים לנושאי השואה מורכבים היות ומצד אחד הם מספרים סיפור אך מצד שני חשוב לדעת שלא מדובר בסיפור אמת שמא עלול הוא להטעות את הציבור מההיסטוריה האמיתית. 

"הנער בפיג'מת הפסים"

שני ילדים נמצאים זה מול זה משני עברי הגדר: שמואל היהודי חי במחנה השמדה, וברונו הגרמני חי עם אביו הקצין הנאצי ושאר משפחתו ממש בסמוך למחנה. הסופר ג'ון בויין יצר מציאות קוטבית, כזו שמפגישה בין שני נציגים משני עולמות שונים מכל בחינה אפשרית, והראה איך הם מתחברים – סיפור שללא ספק משתייך לקטגוריית "כנגד כל הסיכויים". רב המכר הזה, שמכר מעל ל-5 מיליון עותקים, מיועד לילדים צעירים אבל מהווה משל שראוי ללמוד ולהפנים. ב-2008, שנה לאחר יציאת הספר, יצא הסרט, שאמנם מיועד גם לצעירים וגם למבוגרים אך לא מתיימר להמתיק את העלילה. המחבר הגדיר את העלילה בתחילת הספר כ"אגדה" שלא נאמנה למציאות כפי שהייתה (ולפיכך אין בספר או בסרט תיאור ספציפי של אתרי התרחשות, למרות שברור שהמחנה המוצג הוא אושוויץ). כוחה של האגדה היא ביכולת לשנות את הדרך שבה אנו מגדירים את דמויות "הטוב" ו"הרע".

הסרט עובד על פי ספר בעל אותו שם מאת ג'ון בויין שיצא לאור בשנת 2006. 


שנת הוצאה: 2008
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

1

"גנבת הספרים"

סיפורה של ליזל, ילדה צעירה יוצאת דופן ואמיצה שנשלחה לחיות עם משפחה אומנת במלחה"מ השניה בגרמניה. היא לומדת לקרוא בעידודם של משפחתה החדשה ומקס, פליט יהודי אותו מסתירה המשפחה מתחת למדרגות שבביתם . לליזל ומקס  הופכים כוח המילים והדמיון להיות הבריחה היחידה מהאירועים הסוערים שמתרחשים סביבם. 'גנבת הספרים' הוא סיפור של השרדות ושל החוסן של הנפש האנושית.


שנת הוצאה: 2013
קישור לביקורת ברשת

2

"הבן של שאול"

שאול אוסלנדר הוא יהודי הונגרי, זונדר קומנדו במחנה אושוויץ. יום אחד, במהלך פינוי גופות הוא מגלה במקרה גופת ילד, אותה הוא מזהה כבנו האבוד. הוא מחליט להציל את הגופה ולהביאה לקבורה על פי ההלכה היהודית, משימה שהולכת והופכת לקשה ומסוכנת בכל רגע.


שנת הוצאה: 2015
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

3

"המפתח של שרה"

פריס, יולי 1942, שרה בת ה - 10 נלקחת עם משפחתה על ידי המשטרה הצרפתית, העוברת מבית לבית ואוסרת משפחות יהודיות באישון לילה. מתוך רצון נואש להגן על אחיה הקטן נועלת אותו שרה בארון חדר השינה, מקום המחבוא המשותף שלהם ומבטיחה לו שתחזור להוציאו.


שנת הוצאה: 2010
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

4

"הנערים מברזיל"

ד"ר מנגלה מנסה ליצר ולהעתיק 94 היטלרים קטנים באמצעות שאריות גנטיות של הרייך השלישי. כמה דקות לפני שנרצח מצליח ברי קולר להעביר את המידע לצייד הנאצים הנודע עזרא ליברמן. עזרא יוצא במסע צלב כדי לעצור את התפתחות ההיטלרים הקטנים


שנת הוצאה: 1978
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

5

"נער קריאה"

ומן בין האנה, אישה צעירה שעובדת ככרטיסנית בחשמלית, לבין מיכאל, נער צעיר ממשפחה אינטלקטואלית. האנה מטפלת במיכאל בחוליו, ולאחר שהוא מבריא ממחלתו שולחת אותו אימו להודות לאישה שעזרה לו. רומן מתפתח בין השניים, ובמהלכו מבקשת האנה ממיכאל להקריא לה ספרים שונים בעת המפגשים ביניהם. לאחר זמן מה מתאכזב הנער לגלות, שהאישה עזבה בפתאומיות את הדירה שבה גרה, מבלי לומר לו דבר.

מאוחר יותר, בהיותו סטודנט למשפטים, הוא מגלה באקראי שהנאהבת שלו הייתה שומרת בשרות האס אס והוצבה במחנה ההשמדה אושוויץ וכי היא עומדת למשפט על פשעים נגד האנושות. במהלך העדויות בבית המשפט, נחשפים פרטים מפתיעים על התנהגותה של האנה במהלך שירותה באושוויץ המזכירים את התנהגותה כלפי מיכאל, כגון הגנה על אסירות חלשות, הקראת סיפורים על ידי האסירות שהוכנסו לחדרה, ולאחר מכן נטישתן אל מותן, בהליך של סלקציה שביצעה בעצמה.


שנת הוצאה: 2008
קישור לביקורת ברשת

6