השואה בראי הקולנוע
סרטים דוקומנטריים

סרט תיעודי (דוקומנטרי) הוא סרט שמטרתו לתעד את המציאות, בניגוד לסרט קולנוע שמטרתו להציג תסריט בדוי (אם כי, לעיתים, מבוסס על סיפור אמיתי).
 

בסרט תיעודי קיימות שתי דרכים לצלם:

  • צילום בזמן אמת - צילום האובייקט הנבחר בזמן פעולתו, בסביבתו הטבעית כשהוא פועל בסביבה זו בלי להתייחס למצלמה.

  • שחזור - צילום מציאות באופן יזום, באופן הזה דומה למשחק. על האובייקט הנבחר לשחק את עצמו, כך לדוגמה אם הסרט אמור לתאר את חייו של אצן יתבקש האצן לרוץ בשביל הצילום.

נציין שני סוגי סרטים דוקומנטריים: ​

  • דוקו-אקטיביזם - סרטי תעודה שבהם היוצר לא רק מתעד את המציאות, אלא גם מנסה לשנות אותה ומתעד את הניסיון לשינוי ואת ההשלכות של ניסיונו.

  • שוקומנטרי (או "מונדו") - סרטי תעודה המתייחסים לנושאים שהם בבחינת טאבו, במיוחד בכל הנוגע למין או למוות, ומביאים אותם בצורה סנסציונית


מקור: ויקיפדיה

"פיצה באוושויץ"

דני חנוך, ניצול שואה, מעיד על עצמו שהוא בעל תואר בי-איי (בוגר אושוויץ), ושהיה לו רופא אישי שטיפל בו - ד"ר מנגלה האיש הגבוה, שלעולם אינו בוכה, כבר הצטרף לכל משלחת אפשרית לפולין ולמחנות ההשמדה, אבל לא הצליח עד כה בדבר אחד: לקחת את ילדיו, שגי ומירי, אל מחוזות ילדותו האבודה בליטא. סרט מסע יוצא דופן, עצוב ומצחיק. מכעיס וציני עד כאב.


שנת הוצאה:  2008
קישור לביקורת ברשת

קישור לסרטון המלא ברשת

1

"אפוקליפסה" (מלחמת העולם השנייה)

סדרת טלוויזיה תיעודית צרפתית אשר שודרה בשנת 2009, לציון 65 שנה לסיום מלחמת העולם השנייה, ומספרת על ההיסטוריה של מלחמה זו מזווית הסתכלותן של בעלות הברית.

הסדרה מורכבת מצילומים נדירים מחזית המלחמה כפי שצולמו בידי כתבים צבאיים, חיילים, לוחמי תנועת ההתנגדות הצרפתית, ואזרחים. קטעי הצילום שבסדרה, אשר צולמו במקור בשחור-לבן, נערכו והוסבו לצילום צבע, למעט מספר קטעי צילום, העוסקים לרוב בשואה, שנשמרו בצילום השחור-לבן המקורי.


שנת הוצאה:  2009
קישור לביקורת ברשת

2

"שואה"

סרט תיעודי על השואה משנת 1985. אורכו כתשע שעות, והוא בוים על ידי קלוד לנצמן, שעבד על הפקתו במשך 11 שנים. על אף שהסרט מסווג בהתאם למוסכמות כסרט תיעודי, לנצמן עצמו אינו משייך אותו לז'אנר זה, משום שבניגוד לסרטים תיעודיים אחרים, הסרט הזה אינו מתעד מצבים היסטוריים שקרו בעבר. במקום זאת הוא כולל בתוכו ראיונות עם אנשים, אשר היו מעורבים באופן מסוים בשואה, ומבקר באתרים הקשורים לשואה.


שנת הוצאה:  1985
 

3

"יירד הלילה" (אלפרד היצ'קוק)

ב-1945 התבקש הבמאי הנודע אלפרד היצ'קוק להפיק סרט דוקומנטרי לממשלת בריטניה על מחנות ההשמדה, בעזרת חומרים שצולמו בידי יחידות ההסרטה של הצבא הבריטי שנכנסו למחנות, בייחוד לברגן בלזן.

 

החומרים נגנזו בסופו של דבר ורק בשנות ה-80 הם התגלו באחד המרתפים. הסרט שוחזר בשלמותו וניכר כי אלפרד היצ'קוק מצליח לשמור על הסגנון הסיפורי ובונה את סיפור העלילה בנקודות מתח. מסופר כי שכשהיצ'קוק ראה את המראות הללו לראשונה הוא לא היה מסוגל לחזור לאולפנים של יחידת ההסרטה במשך שבוע. הסרט נגנז גם מסיבות פוליטיות וגם בגלל שהמראות היו קשים מדי.


שנת הוצאה:  1945
קישור לביקורת ברשת

4