השואה בראי הקולנוע
סרטים אוטוביוגרפיים ואוטביוגרפיים למחצה

אוֹטוֹבִּיּוֹגְרַפְיָה היא ביוגרפיה שכותב אדם על עצמו, על חייו, על מאורעות שהשפיעו עליו ועל סביבתו, מנקודת מבט אישית.
 

בעוד חלק מהאוטוביוגרפיות נכתבות בפועל על ידי המחבר, חלקן נכתבות על ידי סופר צללים אשר משכתב את סיפור זיכרונותיו של המחבר. אין לבלבל בין אוטוביוגרפיה לבין ביוגרפיה, שכן אוטוביוגרפיה נכתבת מזווית ראייתו של המחבר אך ביוגרפיה נכתבת מזווית אחרת, שאינה של המחבר.

"הנחשול"

על פי תסריט של ג'וני דוקינס. הוא מבוסס על הספר "הגל" (אותו שם במקור) מאת מורטון רו. הסרט מתאר ניסוי אמיתי שערך מורה בבית ספר בפאלו אלטו שבקליפורניה בשנת 1967. באמצעות הניסוי ביקש המורה להוכיח את הקלות הבלתי נסבלת של יצירת חברה מפלה, פאשיסטית ואלימה ולהתריע על סכנת הציות העיוור.


שנת הוצאה: 1981
קישור לביקורת ברשת

1

"אלוהים על דוכן הנאשמים"

הסרט מתרחש במחנה הריכוז אושוויץ במלחמת העולם השנייה. האסירים היהודים מעמידים את אלוהים לדין על נטישתו את העם היהודי, כאשר השאלה הנידונה במהלך המשפט היא האם אלוהים שבר את הברית עם העם היהודי, בכך שאפשר לנאצים לבצע רצח עם. הסרט מבוסס על חוויה שתוארה על ידי הסופר ניצול השואה אלי ויזל בספרו "המשפט של אלוהים".


שנת הוצאה: 2008
קישור לסצנה נוספת מהסרט

2

"רוץ ילד רוץ"

סיפורו של שרוליק מתרחש בתקופת מלחמת העולם השנייה. פולין נמצאת תחת הכיבוש הגרמני, ויהודי העיר ורשה והעיירות הסמוכות לה נלקחים לגטו ומנהלים חיים של רעב, מחסור וחולי. שרוליק בן השמונה נותר לנפשו בעולם. זה קרה כשנבר כהרגלו בפח האשפה בגטו, בניסיון למצוא שאריות מזון. כשהרים את ראשו מהפח, ראה שאימו, שרק לפני רגע הייתה לידו, נעלמה כאילו בלעה אותה האדמה. מכאן ואילך יהיה עליו לשרוד בכוחות עצמו: הוא ילמד להסתתר ביערות ולראות בהם מקום מבטחים; הוא ילמד לסמוך על חושיו במפגשיו עם ילדים ומבוגרים; הוא ילמד לחיות בזהות הבדויה שיאמץ לעצמו: יורק סטניאק -- ילד פולני, נוצרי, יתום-מלחמה נטוש, המחפש עבודה אצל הכפריים תמורת מזון ומקום לינה בדיר או ברפת. הספר מספר את סיפור נדודיו והישרדותו של שרוליק עד הגיעו לבית יתומים יהודי בתום המלחמה, בהיותו בן עשר.


שנת הוצאה: 2013

קישור לביקורת מהרשת
קישור לסצנה נוספת מהסרט

3

"אירופה אירופה"

הסרט מבוסס על ספרו האוטוביוגרפי של שלמה פרל ("קוראים לי שלמה פרל"), ומספר על נער יהודי שנרדף על ידי הנאצים והתחזה לארי במהלך שנות הכיבוש הנאצי, ואף למד בפנימייה של הנוער ההיטלראי.


שנת הוצאה: 1990
קישור לביקורת ברשת
קישור לסצנה נוספת מהסרט

4

"האי ברחוב הציפורים"

עיבוד לסיפרו של אורי אורלב על השרדות וניצחון הרוח דרך עיניו של אלכס, ילד יהודי החי בגטו במהלך מלחמת העולם השניה. כשאביו של אלכס נתפס ע"י הנאצים, הוא מבטיח לבנו שהוא יחזור לקחת אותו. מונע ע"י הבטחה זו וע"י כח השרדות מופלא, בורח אלכס מהסלקציה ומסתתר כשחברו היחיד הוא עכבר קטן. הוא מתמקם בבית הרוס על גבול הגטו ומתיידד עם נערה פולנייה איתה הוא נפגש בגיחותיו אל מחוץ לגטו. הוא מסתיר שני פרטיזנים המציעים לו אפשרות בריחה, אך מעדיף להשאר ולחכות לאביו שהבטיח לחזור.


שנת הוצאה: 1997
קישור לביקורת ברשת

5

"ללא גורל"

גלגולו של נער יהודי-הונגרי מבודפשט, שנקרע מביתו ומושלך לתוך הגיהינום הקשה לתיאור של מחנה הריכוז בוכנוולד. תיאור קפדני, מצמרר של הפיכת בן אנוש לחצי בן-אדם, תחת עול הסדיזם, המוות והאימה הקיומית. מלא עוצמה.


שנת הוצאה: 1997
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

6

"הנפילה"

סרט קולנוע גרמני המתאר את ימיהם האחרונים של אדולף היטלרוגרמניה הנאצית. תסריט הסרט נכתב בידי ברנד אייכינגר ובוים על ידי אוליבר הירשביגל. "הנפילה" מבוסס על ספרו של ההיסטוריון יואכים פסט שמתאר את ימיו האחרונים של היטלר בפיהררבונקר, על ספרו האוטוביוגרפי של אלברט שפאר "בתוככי הרייך השלישי" וכן על עדויותיה של מזכירתו האישית של היטלר עצמו, טראודל יונגה.


שנת הוצאה: 2004
קישור לביקורת ברשת

קישור לסצנה נוספת מהסרט

7